Namus Vücudun Neresinde?

picasso_oturan_kadin_tablosu_sansure_ugradi_ozanegiberberoglu_com

ATV’de önceki gece yayımlanan “Ada” adlı filmde Pablo Picasso’nun, 1962’de yapmış olduğu tablosu sansüre uğradı.

***

  • N.Ç. 2002 yılında tahminen 28 kişi tarafından tecavüze uğradı.
  • Mahkeme koltuğuna oturabilecek hale gelmesi için dört ameliyat geçirdi.
  • Dava boyunca tecavüzün gerçekleşmesine 13 yaşındaki N.Ç.’nin isteğinin yol açtığı yüzlerce kez tekrarlandı.
  • Dava kararında sanıklara tecavüz mağduru 13 yaşındaki N.Ç.’nin “rızası” olduğu gerekçesiyle en alt sınırdan ceza verildiği belirtildi.

On yıldır süren dava AKP hükümeti döneminin sembollerinden biri haline geldi. Tam da davanın utanç kararına çeyrek kala Başbakan Erdoğan kürtajla ilgili olumsuz görüşlerini televizyonlarda dile getiriyor, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise kendisine desteğini “Tecavüz çocuğuna devlet bakar.” sözleriyle pekiştiriyordu.

Yine aynı dönemde,  N.Ç.’nin “yirmi sekiz kişiyle isteyerek seks yaptığı” görüşü ile sanıklara alt sınırdan ceza verilmesi eli kulağında iken TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün “Tecavüz edilen kadın da doğurmalı. Anne bakmak istemiyorsa, devlet alabilir.” cümleleriyle tecavüz nedeniyle ortaya çıkabilecek gebeliklerde bile kadının hamileliğini sonlandırmasının ahlaki olmadığından dem vuruyordu.

Geçen yılın haziran ayının ilk günlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Samanyolu Haber’deki Günlük adlı programda “Anası olacak kişinin hatasından dolayı çocuk niye suçu çekiyor? Anası çeksin, anası kendisi öldürsün. Acılar bu işi meşru hale getirmez.” cümleleriyle “zinanın” bir kadın suçu olduğunu vurguladı. Söz konusu program “namus” konusunda tarihi cümlelerin edildiği türdendi. Her cümle asırlardır var olagelmiş ve AKP döneminde destansı (!) bir hal almış bacak arası siyasetinin en güzel yansımalarıydı aslında. Kadın cinayetlerinin katbekat artmasından hiç bahsetmeyen AKP kanadının neferlerinden Sn. Gökçek yılda yüz bin kürtaj gerçekleştiğini ve bunun her yıl yüz bin cinayet anlamına geldiğini söylüyor ve “Tecavüz edeni getir, cezasını ver. Ama karındaki çocuğun suçu ne? Onu da devlet alır, büyütür. Çocuğun haberi bile olmaz.” cümleleriyle potansiyel tecavüzcülerin yüreklerine su serpiyordu.

***

Şimdi ahlakımızı temizleme vakti!

Picasso’nun resmindeki kübik memeleri mozaikleyerek hem bacak aralarımızı hem de binlerce N.Ç.’nin namuslarını temizliyoruz.

 

* N.Ç. çocukluk ve ergenlik yıllarında taşımak zorunda olduğu travmanın cezasız bırakıldığı hukuk sistemine hesap sormak ve gelecekte cezasız kalan N.Ç. davaları olmaması için geçen yıl hukuk fakültesine girdi. Hakkını savunamayan devlete karşı kendini müdafaa etmenin bir yolunu bulacaktı belki de.

This entry was posted in Ahlak and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın